Hubnutí, cvičení a zdravá prostata


Cvičení pro zdravou prostatu
Cvičení a hubnutí mívají významný účinek na celkové zdraví prostaty a současně tak snižují i riziko rakoviny, BHP nebo prostatitidy. Také pokud se zotavujete z léčebného zákroku prostaty, je velmi důležité zbavit se nadváhy a dostatečně cvičit. Zatímco cvičení zvyšuje vaši imunitu a kondici, udržování správné váhy zase snižuje sklony k zánětlivosti, která mohla vyvolat onemocnění prostaty.

Odkazy na podrobnější články (v angličtině):
https://www.prostate.net/wp-content/uploads/pdf/physical-activity-bph-lower-urinary-tract-symptoms.pdf
https://www.prostate.net/2011/bph/exercise-reduces-risk-of-bph-urinary-tract-symptoms/

Obezita a zdraví prostaty
Jeden z prvních článků na téma obezity a rakoviny prostaty vyšel v roce 2007 v časopise the Cancer. V něm je uváděno toto varování: "obézní muži s rakovinu prostaty vykazují více než dvojnásobné riziko úmrtí na tuto chorobu ve srovnání s těmi, kteří mají normální váhu". Toto ohrožení platí i pro muže, kteří podstoupili operační zákrok nebo se léčili hormonálně, či měli rakovinu nízkého stupně nebo u kterých se rakovina dále rozšířila.

Podle této studie muži, kteří měli obezitu jeden rok před stanovením diagnózy rakoviny prostaty, vykazovali ve srovnání s normální skupinou 2,6-krát vyšší riziko úmrtí. Pravděpodobnost úmrtí byla dokonce ještě vyšší u těch, kterým se rakovina dosud nerozšířila do okolních orgánů - obézní muži měli v tomto případě riziko více než 3-krát vyšší.

Také současné studie, provedené na the Henry Ford's Vattikuti Urology Institute, došly k závěrům, že pacienti s vysokým indexem BMI mívají i největší nádory prostaty. Tuto souvislost odhalili vědci při sledování 3 327 pacientů, kteří podstupovali robotickou operaci prostaty s nádorem.

Odkazy na články:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-05/dumc-olt051111.php
https://www.prostate.net/2011/nutrition/diabetes-and-obesity-may-increase-prostate-cancer-risk-reduce-trial/

Záněty, obezita a rakovina prostaty
U obézních pacientů vyvolává nadbytečný tuk uvolňování růstových stimulantů nazývaných adipokyny a tyto pak bývají příčinou zánětlivosti, onemocnění prostaty a dalších chorob.

Klíčovým faktorem u onemocnění prostaty se ukazují být chronické záněty nízkého stupně. Téměř všechny vyoperované tkáně prostaty obsahují vždy buňky se zánětem. Mezi zdravou prostatickou tkání a nádorem bývá tedy mezistupněm tkáň se zánětem. Zánět v těle bývá také jednou z nejčastějších situací, kdy tělu chybí ochranné antioxidanty.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-05/dumc-olt051111.php

Cvičení a rakovina prostaty
Dr. Stephen J. Freedland, z the Duke University Prostate Center sledoval 190 mužů, kteří se dostavovali na biopsii s podezřením na rakovinu prostaty. Výsledky vyšetření dal do souvislostí s dalšími faktory, jako jsou věk, váha, rasa, BMI, PSA a několik dalších. A zjistil, že muži, kteří v součtu 3-6 hodin za týden cvičili nebo chodili rychlou chůzí, vykazovali nižší riziko diagnózy rakoviny prostaty. Přesněji vyjádřeno, ve srovnání s muži bez pohybu bylo ve vzorcích z biopsie u cvičících mužů o 2/3 nižší riziko nálezu rakoviny. Navíc bylo ze stejných dat také zjištěno, že muži, kteří cvičili v rozsahu pouhých 1-3 hodin rychlé chůze za týden, vykazovali o 86% nižší riziko nálezu agresivní formy rakoviny!

Jedna z posledních významných studií o vlivu cvičení na zdraví prostaty byla publikována v lednu 2011 a jejími autory jsou vědci z the Harvard School of Public Health ve spolupráci s týmem z the University of California-San Francisco. Stacey A. Kenfield se svými kolegy prováděli tuto studii po dobu 18 let a vyhodnotili přitom celkem data od 2 705 mužů, kterým byla diagnostikována rakovina prostaty. Došli k závěru, že muži, kteří se věnovali 3 a více hodin za týden namáhavému cvičení, vykazovali o 61% nižší riziko úmrtí na rakovinu prostaty ve srovnání s muži, kteří cvičí méně než 1 hodinu za týden. Mezi muži, kteří chodili rychlou chůzí alespoň 90 minut týdně, bylo zjištěno o 46% nižší riziko úmrtí na jakoukoliv nemoc v porovnání s muži kteří chodili jen málo.

Cvičení je pro muže prospěšné nejen jako prevence proti rakovině prostaty, ale také zlepšuje kvalitu života u těch, kterým byla prostata vyoperována. V jedné současné studii z Kanady bylo 60 mužů s tímto zákrokem dotazováno dva týdny před operací a čtyři týdny po ní, kdy byla vyhodnocována jejich tělesná aktivita. Vědci i v tomto případě došli k závěru, že muži s vyšší tělesnou aktivitou před operací popisovali kvalitu svého života jako lepší před operací i po ní. Díky tomuto zjištění je možné tvrdit, že dostatečná kvalita života po vyoperování prostaty může být uchována u těch mužů, kteří před operací pravidelně cvičí.

Cvičení prospívá rovněž i mužům, kteří podstupují léčbu rakoviny prostaty ozařováním. V rámci studie, provedené na the University of Dundee vědci vyhodnotili tyto zákroky u 65 mužů v rozpětí čtyř týdnů. Z nich 33 mužů bylo zařazeno do kontrolní skupiny a zbývajících 32 dodržovalo cvičební režim, který obsahoval 30 minut chůze nejméně 3x týdně. U mužů s tímto režimem byly popsány významně nižší vedlejší účinky léčby pro okolí konečníku, avšak jen nevýznamné rozdíly pro močový měchýř. Z tohoto pozorování tedy vyplývá, že muži, kteří cvičí, mohou počítat při léčbě ozařováním s menšími vedlejšími účinky v rektální oblasti.

Odkazy na články:
https://www.prostate.net/2011/prostate-cancer/exercise-prostate-cancer-survival/
https://www.prostate.net/2011/prostate-cancer/weight-gain-increases-prostate-cancer-recurrence-after-prostatectomy/
https://www.prostate.net/2011/prostate-cancer/weight-gain-one-of-hormone-therapy-side-effects/
https://www.prostate.net/2011/nutrition/exercise-and-physical-activity-can-reduce-prostate-cancer-risk/

Cvičením proti zánětům
Je dobře doloženo, že pravidelné cvičení působí proti zánětům a zdůvodňováno je to tím, že v těle se snižuje množství látek podporujících zánětlivost a současně se v něm zesilují protizánětlivé faktory. (Timmerman 2008; Pedersen 2006; Buford 2009)

Při jedné ze studií, která zkoumala účinky tělesných cvičení na tzv. zánětlivé markery bylo sledováno 29 mužů a 23 žen, kteří měli koronární srdeční nemoc. Tito byli rozděleni na dvě skupiny, z nichž jedna byla po dobu šesti týdnů zapojena do středně náročného programu s aerobickým cvičením, zatímco druhá skupina byla udržována bez pohybu. Po uplynutí těchto šesti týdnů bylo zjištěno, že nemocní ve cvičící skupině vykazují významné snížení obezity i zánětlivosti.

Další studie tohoto druhu doložila, že posilovací cvičení vyvolávají v těle tvorbu látek v kosterním svalstvu, které napomáhají tlumit zánětlivost a udržovat ji na normální úrovni. (Buford 2009)

Cvičení a adiponectin
Pokud cvičíte, zvyšují se ve vašem těle hladiny adiponectinu, jenž snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty.

Tento jev zkoumala jedna rozsáhlá studie, jež trvala 25 let a zkoumal se v ní vztah mezi hladinami adiponectinu (hormonu produkovaného tukovými buňkami, zvyšujícího účinnost inzulínu) a rizikem vzniku rakoviny prostaty. V rámci této studie bylo sledováno 654 mužů, kterým byla diagnostikována tato nemoc v letech 1982-2000 a dalších 644 mužů obdobného věku v kontrolní skupině. V roce 2007 proběhlo vyhodnocení a zjistilo se, že muži se zvýšenou hladinou adiponectinu vykazovali úměrně nižší riziko rozvoje této smrtelné choroby.

Jako bonus adiponectin rovněž zvyšuje účinnost inzulínu, což následně umožňuje lepší regulaci cukru v krvi a snižuje rizika vzniku diabetu nebo srdečních onemocnění. (Kriketos 2004)

Účinky cvičení na prostatitidu
Studie, publikovaná v roce 2007 v časopise the Journal of Urology, prokázala, že aerobické cvičení snižuje příznaky nebakteriální prostatitidy. Do této studie bylo zapojeno 213 mužů ve věku 20-50 let a z nich byly vytvořeny skupiny, které po dobu 18 týdnů cvičily aerobní sestavy nebo protahovací a pohybová cvičení. Po této době bylo u mužů provedeno měření specifického indexu, který určuje chronické symmptomy prostatitidy. Mezi muži, kteří se věnovali aerobickému cvičení, bylo zjištěno významnější zlepšení výsledků. Vědci v závěru studie konstatovali, že "míra zlepšení ve skupině cvičících s aerobikem byla znatelně lepší než ve srovnávací skupině, kde bylo pouze protahovací a pohybové cvičení."

Cvičením proti BHP
Dva experti z the University of California, San Diego School of Medicine provedli tzv.meta-analýzu jedenácti vědeckých studií, které se zabývaly účinky tělesného cvičení, BHP a nemocemi močových cest (LUTS). Celkem bylo sledováno 43 083 a úrovně jejich tělesných aktivit byly rozděleny na lehkou, střední a vysokou. V porovnání se sedavým životním stylem bylo u mužů ve střední a vysokou úrovní vyhodnoceno až o 25% nižší riziko zmíněných zdravotních problémů. U lehké úrovně se nezjistilo žádné významné snížení tohoto rizika. Autoři této meta-analýzy pak na základě svých zjištění doporučili cvičení jako výhodnou strategii pro snižování rizika BHP. (Parsons 2010)

Ve zprávě, pocházející z the University of California, Los Angeles poukazují vědci na zjištění, že BHP souvisí se zvýšenou hladinou inzulínu, se zvýšeným inzulínovým faktorem a vysokým poměrem estradiolu / testosteronu v krevní plazmě. Tyto faktory lze snižovat každodenním aerobickým cvičením a podporovaným nízkotučnou stravou s vysokým obsahem vlákniny. (Barnard 2010)

Odborníci mají několik teorií, vysvětlujících, proč cvičení pomáhá snižovat rizika BHP a LUTS. Jedna z nich se opírá o skutečnost, že tělesné cvičení ovlivňuje hladiny hormonů, jiné připisují příznivé účinky zlepšování kardiovaskulárního zdraví. Existují totiž i důkazy o tom, že kardiovaskulární nemoci mohou zhoršovat příznaky BHP a LUTS. Navíc muži, kteří trpí obezitou, diabetem nebo hypertenzí (což jsou všechno rizikové faktory pro kardiovaskulární nemoci), bývají současně i náchylnější na BHP a LUTS. (Parsons 2007; Rohrmann 2005)

I v opakované studii z the University of British Columbia autoři poznamenávají, že "většina odborné literatury potvrzuje klinicky významný, nezávislý a nepřímo úměrný vztah mezi cvičením a rozvíjením příznaků BHP nebo LUTS. (Sea 2009)

Viz také
https://www.prostate.net/2011/bph/exercise-reduces-risk-of-bph-urinary-tract-symptoms/

Cvičení pro zdravou prostatu
Všeobecně lze konstatovat, že jakákoliv tělesná aktivita, která snižuje zánětlivost, prospívá i prostatě. Jak aerobické, tak i posilovací cvičení přitom mají významné protizánětlivé účinky. Oba dva druhy cvičení mohou pomáhat proti únavě, jež se dostavuje i u mužů s rakovinou prostaty po terapii ozařováním. Avšak silové cvičení "přináší dlouhodobější zlepšení a má i další přínosy pro kvalitu života, energii, hladiny triglyceridů a tělesného tuku." (Segel 2009). Také cvičení dle Kegela posilují svalstvo dolní pánve a pomáhá proti inkontinenci, při poruchách erekce, sexuálních potížích a je vhodným doplňkovým cvičením k léčbě rakoviny prostaty.

Porovnání aerobického a posilovacího cvičení
Aerobické cvičení bývá často zařazováno do skupiny cvičení pro kardiovaskulární zdraví a patří do něj rychlá chůze, jogging, běhání, jízda na kole, basketbal, kondiční cvičení, veslování, cvičení na trenažerech nebo i skákání přes švihadlo. Pokud potřebujete spálit svůj přebytečný tuk, posílit srdce nebo zvýšit plicní kapacitu, je toto cvičení správnou volbou.

Jestliže chcete posílit, vybudovat a zpevnit své svaly, šlachy, vazy a kosti, pak se věnujte posilovacím cvičením. Toto cvičení zvětšuje sílu svalů a prodlužuje čas, po který mohou být svaly zatíženy. Základním principem těchto cvičení je, že svaly působí proti síle, která je zatěžuje. K tréninku nepotřebujete dokonce ani žádné speciální vybavení, protože zatěžující síla může být vyvolávána vahou vašeho těla, případně se používají závaží, působení gravitace nebo vody. Příklady těchto cvičení: kliky, plavání, zvedání nohou, činek nebo tzv. izometrická cvičení (například tlak dlaní proti sobě).

Kegelova cvičení
Cvičení podle Kegela bývají všeobecně označována jako cvičení pro ženy, avšak účinkují příznivě i na muže - především pokud je potřeba zlepšit ovládání toku moči v důsledku oslabených svalů pánevního dna (inkontinence). To může být třeba následkem operace prostaty, ale vyskytuje se i v jiných situacích. Cvičením pak lze dosáhnout lepšího vyprazdňování, sexuálního vzrušení, mohutnějších orgasmů a také lepšího ovládání ejakulace. Cvičení je výborné pro každého muže, neboť při jeho pravidelném provádění se nejen posiluje PC sval, ale také pomáhá proti zánětům prostaty, které nesouvisí s rakovinou nebo bakteriálními infekcemi.

V rámci Kegelových cvičení se opakovaně stahuje nebo svírá PC sval, který zapojujeme také tehdy, když chceme zastavit tok moči nebo sevřít konečník.

Jak provádět Kegelova cvičení
Uvědomit si umístění PC svalu můžete tak, že zkusíte několikrát přerušit tok moči při vyprazdňování. Přitom ale ponechávejte uvolněné svaly břicha, hýždě i stehna - stahujte pouze PC sval. Stáhněte jej a vydržte 5 vteřin - pak relaxujte. Zpočátku takto provádějte 20-40 opakování dvakrát denně a postupně přidávejte až na 60 opakování. Tato cvičení lze provádět na jakémkoliv místě a v kterýkoliv čas - ať už sedíte, stojíte nebo ležíte. Nikdo nepozná, že cvičíte. V lehu byste měli být na pevné podložce a naklopit pánev vzhůru. Již po krátké době pravidelného cvičení tak získáte lepší kontrolu nad svým vyprazdňováním - výsledky se zpravidla dostavují po 4-6 týdnech.

Kegelovo cvičení před operací
Pokud je před vámi operace prostaty, doporučuje se ještě před ní provádět Kegelova cvičení, aby se svaly pánevního dna posílily včas. Po operaci začněte cvičit hned, jak vám k tomu dá lékař souhlas, neboť posilování svalů pánevního dna je nezbytné pro bezproblémové vyprazdňování.

Další informace:
https://www.prostate.net/2011/exercises-men-prostate/kegel-exercises/

Cvičení po operaci
Jak rychle se po operaci můžete vrátit na tenisový kurt nebo do plaveckého bazénu? To záleží na druhu zákroku a jeho rozsahu a také na vaší tělesné kondici. Váš lékař by měl být nejlepším rádcem. Ve většině případů je potřeba počkat 6-8 týdnů, než se můžete vrátit k činnostem, kterým jste se věnovali před zákrokem. Vždy je ale potřeba být obezřetný a postupovat pomalu a opatrně, než znovu nabudete svou dřívější formu.

Všeobecně lze konstatovat, že cvičení zapojující celé tělo, jako je chůze nebo plavání, je nejvhodnější. Je ale potřeba se vyhnout cvičením, při kterých dochází k otřesům nebo nárazům, jako je běhání, tenis či skákání přes švihadlo a také aktivitám, které způsobují stlačování v pánevní oblasti (jízda na koni nebo na kole).

Cvičení, kterým je dobré se vyhýbat, aby vaše prostata zůstala zdravá
Jsou cvičení, která by zdraví muži neměli provádět, pokud se v budoucnnosti chtějí vyhnout problémům s prostatou? Někteří tvrdí, že cyklistika způsobuje přílišný tlak na oblasti kolem prostaty a zhoršuje případné příznaky potíží. Většina odborníků v medicíně se ale pochybuje o tom, že by jízda na kole způsobovala nebo zhoršovala prostatitidu nebo BHP a podle nich není spojitost mezi rakovinou prostaty a cyklistikou.

Je ale nutné připustit, že určitá cvičení, k nimž patří cyklistika i jízda na koni, mohou působit na prostatu tím, že vyvolávají tlak na její okolí. A pokud jste právě objednaní na kontrolu v urologické ambulanci, při níž vám budou odebírat krev na vyšetření PSA, je dobré se vyhnout aktivitám, jež by mohly způsobovat falešné zvýšení naměřených hodnot, potenciálně způsobené třeba i krátkodobým zánětem.

Platí tedy všeobecné doporučení, že je vhodné se vyhýbat všem aktivitám, jež mohou dráždit nebo zatěžovat okolí prostaty.

Další články:
https://www.prostate.net/erectile-dysfunction/can-injury-cause-erectile-dysfunction/
https://www.prostate.net/2011/erectile-dysfunction-impotence/diet-and-erectile-dysfunction/

Použité zdroje
Barnard RJ, Aronson WJ. Benign prostatic hyperplasia: does lifestyle play a role? Phys Sportsmed 2009 Dec; 37(4): 141-46
Kapur G et al. The effect of aerobic exercise on treatment-related acute toxicity in men receiving radical external beam radiotherapy for localized prostate cancer. Eur J Cancer Care (Engl) 2010 Sep; 19(5): 643-47
Kenfield SA et al. Physical activity and survival after prostate cancer diagnosis in the health professionals follow-up study. J Clin Oncol2011 Jan 4
Mina DS et al. Physical activity and quality of life after radical prostatectomy. Can Urol Assoc J 2010 Jun; 4(3): 180-86

(Přeloženo z https://www.prostate.net/prostate-health/weight-loss-exercise-and-prostate-health/)

© 2016 Obsah těchto stránek je volně šiřitelný
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky