Přírodní léčba pro zdravou prostatu

Mezi přírodní způsoby léčby prostaty patří mnoho alternativních a doplňkových terapií, které se ukazují být efektivními při zánětech nebo zvětšení prostaty a také při její rakovině. Je vhodné je doplnit k celkovému léčebnému režimu, aby tak působily proti zánětu, ulevily od příznaků nemocné prostaty nebo napomáhaly s vyrovnáním stresové zátěže. Všeobecným přínosem přírodních preventivních a léčebných metod bývá posílení imunity a povzbuzení těla, aby se mohlo co nejlépe bránit proti onemocnění.

Potravinové doplňky
Proč jsou tak důležité pro zdravou prostatu? I kdybyste sebevíc dbali o zdravou stravu, stejně si nezajistíte všechny složky výživy, které vaše tělo potřebuje. A to se stává obzvláště naléhavé, když bojujete s nemocí, zotavujete se po léčbě nebo když si chcete zajistit maximální imunitu v rámci zdravého životního stylu.

Každodenní stresy ohrožují zdraví každého z nás a oslabují náš imunitní systém. Mezi nejběžnější stresové faktory patří pracovní vytížení, nedostatečný spánek, nedostatek pohybu, finanční problémy, nedostatky v životním stylu a také znečištěné životní prostředí. Když k seznamu přičtete ještě stres vyvolávaný strachem z onemocnění, máte před sebou potřebu receptu na ohrožený imunitní systém, který potřebuje posílit potravinovými doplňky. Mezi ty, které se ukázaly být obzvláště přínosnými pro zdraví prostaty, patří především následující položky: vitamín D, zinek, saw palmetto, beta-sitosterol, pygeum africanum, kurkumin, omega 3, kořen kopřivy dvoudomé, pyl z jílku, quercetin nebo extrakt ze zeleného čaje.

Ájurvédská medicína
Ájurvédské léčení je starodávný systém založený na konceptu, že nemoc je způsobována nerovnováhou v těle a karmickými poškozeními, které brání naplnění životního poslání. Tato léčebná metoda by možná mohla být první, o které byste se měli dozvědět co nejvíce.

Homeopatie
Homeopatie dosud není podložená dostatkem vědeckých poznatků, i když je používaná již několik století. Mezi nejpoužívanější homeopatické přípravky na problémy s prostatou patří sabal serrulat, thuja, bayta-carb, caladium nebo carbonica.

Masáž prostaty
Masáž prostaty se osvědčuje při prostatitidě, BHP, mužské neplodnosti a také při řadě dalších problémů s prostatou, mezi které patří i sexuální problémy. Může ji provádět buď lékař nebo se ji můžete naučit dělat i sami.

Akupunktura
Akupunktura patří mezi staré čínské léčebné metody, založené na teorii, že životní energie čchi proudí tělem neviditelnými kanálky, kterým se říká meridiány. Při jedné z vědeckých studií, prováděné na univerzitě v Malajsii se ukázalo, že u mužů s prostatitidou se po léčbě akupunkturou dostavovala úleva 2,4-krát častěji než v kontrolní skupině, léčené pouze léky.

Reflexologie
Dávné léčebné umění reflexologie je založeno na konceptu, že tělo je rozděleno na různé zóny a pokud je na vybranou zónu vyvíjen tlak, je tak možné ulevit od bolesti i dalších příznaků nemoci kdekoliv ve stejné zóně.

Zvládání stresu
V současnosti již hodně praktických lékařů uznává, že stres může mít významný vliv na zdraví. Proto také zvládání stresu nebo techniky pro jeho snižování mohou hrát významnou roli při prevencí nemocí i při jejich léčbě a patří mezi významné přírodní způsoby léčby při potížích s prostatou. Jednou z metod pro uvolnění stresu je meditace a již mnoho odborných studií prokázalo její účinnost u velkého počtu lidí. Také jóga je nástrojem, který prokázal svou účinnost při zvládání úzkosti, deprese, vysokého tlaku nebo při bolestech zad. Další podobnou metodou, která snižuje stres a napětí a pomáhá při mnoha zdravotních potížích, je tai-chi.
Myofascial Trigger Point Release - tato technika spočívá v sérii cvičení, které mají snižovat citlivost bodů, ovlivňujících svalstvo pánevního dna

Biofeedback
Biofeedback je druhem terapie, která pomáhá mužům dosáhnout nejlepší relaxace a naučí je vnímat svaly pánevního dna, aby mohli dosáhnou úlevy při prostatitidě. Využívání této metody při léčbě nebakteriální prostatitidy nebo při chronických bolestech pánevního dna je založeno na teorii, že tyto potíže souvisí s nefunkčností svalů pánevního dna.

Změny životního stylu pro zlepšení zdraví prostaty
Pro zlepšení zdraví u prostaty můžeme doporučit mnoho významných změn v životním stylu a ve stravování. Zkuste věnovat chvíli času následujícím návrhům a zvážit, které z nich jste schopni zařadit do svého života.

Zvyšte spotřebu ovoce a zeleniny: tyto jsou totiž bohatým zdrojem antioxidantů, polyphenolů, vitamínů, minerálů a vláknin. Pomohou vám lépe zvládat záněty a infekce a tím sníží riziko vzniku prostatitidy.

Zaměřte se na zdravé tuky: snažte se jíst podle středomořského jídelníčku a ujišťujte se, že tuky, které konzumujete, jsou zařazovány mezi zdravé. Mezi nejvhodnější patří omega-3 a mononenasycené druhy. Strava založená na nasycených tucích naopak aktivuje komplexní proteiny, které vyvolávají vyšší zánětlivost.

Dávejte přednost rostlinným proteinům před živočišnými: strava bohatá na rostlinné proteiny dokáže snižovat riziko rakoviny prostaty a současně vám poskytuje potřebné výživné složky a maximálně chrání zdraví prostaty.

Pijte zelený čaj: zelený čaj obsahuje catechiny - silné antioxidanty, snižující riziko infekcí a působící proti zánětům. U zeleného čaje byla také prokázána jeho schopnost snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty.

Vyhýbejte se alkoholu (nebo jej alespoň omezte): malé množství alkoholu (max 2 panáky denně) může být pro některé muže bezpečné. Avšak pivo, víno nebo likéry mohou dráždit močové cesty a zhoršovat příznaky nemocné prostaty.

Vyhýbejte se škodlivým přísadám v jídle: některé přísady, doplňky i potraviny samotné mohou škodit prostatě. Především si dávejte pozor na výrobky z masa a jídla s vysokým obsahem cukru.

Pozor na kořeněná jídla: hlavně u těch, kteří mají problémy s močovými cestami nebo se zánětem prostaty, mohou kořeněná jídla způsobovat podráždění nebo zhoršovat příznaky.

Snižujte příjem kofeinu: káva, černý čaj, kolové limonády, energetické nápoje nebo čokoláda mohou dráždit prostatu a zhoršovat její chorobné příznaky. Vyhýbat by se jim měli také muži se zvětšenou prostatou.

Doplňujte tekutiny: abyste zabránili dehydrataci a snížili riziko infekcí močových cest, měli byste pečovat o správnou hydrataci tím, že vypijete denně 6-8 sklenic čisté vody.

Hlídejte si svou váhu: nadváha nebo obezita jsou rizikovými faktory pro BHP, prostatitidu i pro rakovinu prostaty a stejně tak škodí i zdraví obecně.

Cvičte pravidelně: cvičení má nejen pozitivní účinky na zdraví prostaty, ale současně i pomáhá při prevenci zánětů a dokáže také snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty.

Pečujte o hormonální vyváženost: zajištění hormonální rovnováhy mívá významný dopad na zdraví prostaty a hraje svou roli také při léčbě rakoviny.

Dbejte na bezpečný sex: vždy je prozíravé se starat o bezpečný sex, obzvláště pokud nemáte trvalý partnerský vztah s někým, kdo nemá sexuálně přenosnou nemoc. Některé z pohlavních nemocí (např. kapavka) mohou způsobovat bakteriální zánětlivost.

Užívejte si zdravý sexuální život: pravidelná sexuální aktivita podporuje zdraví prostaty a zároveň pomáhá udržovat i potřebnou erekci. Často bývá doporučováno ejakulovat 2-3x týdně.

Pečujte o hygienu: Udržujte penis a jeho okolí čisté, abyste zamezili riziku případných infekcí.

Dávejte si pozor na příznaky potíží močových cest: Pokud zaznamenáte nějaké nové nebo zhoršující se příznaky u močových cest nebo problémy s prostatou, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Pozor na zranění v oblasti perinea: Pokud pěstujete aktivity, jako jsou jízda na motocyklu, na koni nebo na bicyklu, dávejte si pozor, abyste se neporanili v oblasti svého perinea, neboť v takovém případě by se mohlo narušit její krevní zásobení.

Chraňte se před toxiny: je důležité vyhýbat se toxinům a chemikáliím z vašeho okolí, neboť některé z nich mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Mezi těmito toxiny je nejvíce nebezpečný BPA, u nějž se prokázaly škodlivé účinky na prostatu.

Nezadržujte moč příliš dlouho: dochází tím k dráždění močových cest a může to vyvolávat i jejich infekci. Pravidelně choďte na záchod, ale nesnažte se vyprazdňovat močový měchýř za každou cenu - to může také vyvolat dráždění.

Pozor na zácpu: Pokud již máte zánět v prostatě, může velké úsilí při vyprazdňování vyvolat příznaky prostatitidy. Zácpě předejdete přirozenou cestou zvýšenou konzumací vláknin a dostatečným příjmem tekutin.

Hledejte podporu ve svém okolí: pokud trpíte příznaky onemocnění prostaty a míváte pocit, že "jste v tom sami", bude pro vás přínosné najít pomoc a pochopení v rodině, u přátel nebo v podpůrných skupinách. Takové skupiny můžete snadno nalézt i na internetu.


Další přírodní metody pro úlevu od bolesti
Následující přírodní způsoby léčby pro nemocnou prostatu vám pomohou ulevit od bolesti nebo nepohodlí, pokud trpíte chronickou bolestí pánevního dna.

Sedací lázeň: při ní se ponoří pouze střední část těla do vody horké tak, jak ještě lze vydržet, aniž byste se opařili. Horká voda zlepší krevní oběh a prohřeje vaši pánevní oblast - tím dochází k úlevě.

Přikládání ledu: pokud nedojde ke zlepšení zahřátím, mohou úlevu od bolesti přinést ledové obklady. Tyto se přikládají na konečník nebo na perineum.


(Přeloženo z https://www.prostate.net/prostate-health/natural-treatments-for-prostate-health/)

© 2016 Obsah těchto stránek je volně šiřitelný
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky