Čemu se vyhnout předtím, než půjdete na vyšetření PSA

Dr. Geo Espinosa

Seznam toho, co byste neměli dělat před vyšetřením na PSA (prostate-specific antigen), zahrnuje věci, které jsou schopné ovlivnit konečný výsledek. Aby si ochránili a zajistili zdraví své prostaty, bývají muži vyzýváni ke screeningovému testu na PSA. Tento test je ale jen jedním z nástrojů, které si mohou muži zvolit k tomu, aby si nechali ověřit zdraví své prostaty.

Přestože může být test PSA velmi užitečný, není to žádný dokonalý test.

Ani v současnosti ještě lékařská komunita nenalezla všeobecný konsensus o tom, které hranice PSA jsou "bezpečné", "podezřelé" nebo "nebezpečné". Ačkoliv různí odborníci a uznávané instituce, jako jsou Americké sdružení pro rakovinu, Americká urologická společnost, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center nebo the US Preventive Services Task Force, vydávají odlišná doporučení k tomu, kdy by muži měli podstoupit testy na PSA, všichni společně bývají zajedno v tom, že by muži měli na vyšetření prostaty docházet pravidelně. To platí hlavně v případech, kdy se již objevily nějaké problémy s prostatou nebo když existuje rodinná zátěž. Každý muž by si měl se svým lékařem - specialistou ujasnit, kdy je vhodné začít s vyšetřením na PSA a jak často je pak opakovat. I navzdory rozdílným názorům na mnoho detailů ale bude asi každý odborník souhlasit s doporučeními, kterými je vhodné se řídit ještě před vlastním testem na PSA.

Čemu se vyhnout před testem na PSA
Jsou tedy určité věci, které by muž neměl dělat předtím, než absolvuje test na PSA. Jejich následující seznam vám může pomoci zajistit, aby vaše výsledky byly tak přesné, jak je to jen možné.

Vyhýbejte se následujícímu:

  • Náročným cvičením a aktivitám, které přímo působí nebo naráží na prostatu, jako jsou jízda na kole, na motocyklu, na koni, na terénních vozidlech nebo na traktoru, či masáž prostaty po dobu alespoň 48 hodin před testem.
  • Sexuálním aktivitám, při kterých dojde k ejakulaci, minimálně 48 hodin před testem. Ejakulace v tomto časovém rámci může ovlivňovat výsledky PSA především u mladších mužů.
  • Naplánujte si svůj test PSA tak, aby k němu mohlo dojít nejméně šest týdnů po těchto procedurách: biopsie prostaty, transuretrální resekce prostaty z důvodu BHP, zavedení uretrálního katetru, cystoskopie nebo i další procedury, které mají dopad na prostatu. Pokud máte nějaké pochybnosti a možném dopadu prodělané procedury na výsledky PSA, poraďte se s lékařem.
  • Pozor na situace, kdy trpíte jakoukoliv infekcí močového traktu. Bakteriální infekce totiž mohou dočasně zvyšovat hladinu PSA. Pokud si nejste jisti, nechte si před vyšetřením na PSA provést analýzu moči, aby se infekce vyloučila. Pokud jste prodělali takovou infekci, měli byste vyčkat minimálně šest týdnů po tom, co jste přestali užívat antibiotika.
  • Nechte si vyšetřit prostatu prstem (DRE - digital rectal examination) ještě před testem na PSA. Jde o vhodné preventivní opatření.

Nezapomínejte také sdělovat lékařům následující skutečnosti:

  • Že jste podstoupili léčbu chemoterapií, protože tyto léky mohou způsobovat zvýšení hladiny PSA.
  • Upozorněte vždy, když užíváte nějaké léky - především statiny, nesteroidální léky proti zánětům nebo přípravky proti potížím s močením, jako jsou dustasteride nebo finasteride. Všechny tyto přípravky mohou také ovlivňovat PSA.
  • Pokud užíváte jakékoliv potravinové doplňky. Mnohé z nich (např. carnitine, fenugreek, pomegranate nebo tribulus terrestris) mohou vyvolávat zvýšení hladin testosteronu a to ovlivňuje také PSA.
  • Pokud jste v nedávné době podstoupili operaci močového traktu nebo prostaty nebo když jste utrpěli úraz pánve nebo podobné úrazy při sportu.
  • Když máte prostatitidu nebo BHP (benigní hyperplazii prostaty)


(Přeloženo z https://prostate.net/articles/what-not-to-do-before-a-psa-test)

© 2016 Obsah těchto stránek je volně šiřitelný
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky